İnternet üzerinde var olabilmenin ilk koşulu bir hosting ve bir de alan adınızın olmasıdır. Kendiniz için ya da iş yeriniz için bir site kurmak istiyorsanız öncelikle alan adı, yani domain almalısınız.

Domain, herhangi bir web sitesinin sadece kendisine özgü belirlenmiş olan adıdır. Tüm web siteleri birbirinden farklı bir IP adresine sahiptir. Domain, bir sitenin IP adresinin akılda tutulması zor olduğu için geliştirilmiş bir ad verme yöntemidir.

Domain seçerken dikkat edilecek hususları göz önünde bulundurmak gerekir. Kurulması planlanan web sitesi için etki alanının belirlenmesi ve bu etki alanının ne için kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Amacınıza göre anahtar kelime tabanlı bir alan adı seçebilir ya da marka yaratmak amacıyla bir isim tercih edebilirsiniz.

Domain Uzantıları ve Anlamları

Domainler sonlarında yer alan .com, .net, .org gibi uzantılara göre sınıflandırılırlar.

-Ticari amaçlar için kurulan sitelerde en çok tercih edilen domain uzantısı .com’ dur.

-Bilgilendirme veya internet hakkındaki ticaret amaçlı siteler için .net uzantısı kullanılır.

-Ticari amaç gütmeyen siteler için .org uzantısı kullanılmaktadır.

Domain adları ülkelere göre farklılaşmaktadır. Ülkemizde “.tr” uzantılı alan adları ODTU idaresindedir.

Sizin domain adresinizi yazan kişilerin İnternet sitenizi görüntüleyebilmesi için hazırlanmış olan ya da hazırlanacak olan web sitesindeki dosyaların (html, php, asp, fotoğraf dosyaları vs.) çalışacağı bir alan ( disk alanı ) olması ve web sitesinin hosting alanına yüklenmesi gerekir.

Bununla birlikte sitenizi ziyaret etmek isteyen kişiler İnternet tarayıcılarında sizin domain adresinizi yazdıklarında sitenizi görüntüleyebilir duruma gelirler.

Hosting ve alan adı yönetimi konusunda profesyonel şirketlerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. GLOBALNET, 1999 yılından beri alan adı ve barındırma hizmeti sunmaya devam etmektedir.

© 1999-2023 GLOBALNET | GLOBAL INTERNET TEKNOLOJILERI ve YAZILIM | ANKARA HOSTING WEB SUNUCU ŞİRKETİ"  23.YIL - BTK İNTERNET YER SAĞLAYICI https://globalnet.com.tr
en üst