Mail Sunucular BLACKLIST Önemi ve IP Kontrolü

BLACKLIST (KARA LİSTE) KONTROLÜ NEDİR ve NEDEN ÖNEMLİDİR ?

e-posta gönderdiğimiz iletilerimiz zaman zaman gönderilen kişilerin Spam/Junk/Önemsiz posta klasörüne ya da karşı taraftan gelen mailler bizim Spam/Junk/Önemsiz posta klasörümüze düşmektedir. Zaman zamanda gelen ya da giden mailler karşı sunucular tarafından reddedilerek hata mesajı olarak geri gönderilebilmektedir.

Bunun sebeplerinden en önemlisi e-posta (mail sunucu - mail server - smtp) hizmeti aldığımız sunucu / sunucuların ya da o internete bağlandığımız servis sağlayıcının sağladığı dinamik ya da statik ip adresinin Spam Blacklistlerde yani kara listelerde olmasından kaynaklanmaktadır.

E-posta gönderdiğimiz karşıdaki sunucular bizim gönderirken kullandığımız IP adresini bu kara listelerden kontrol eder veya e-posta gönderen adresten mail alırken de mail hosting hizmeti aldığımız mail sunucumuz karşı tarafın IP adresini bu kara listelerden kontrol eder.

Bu durumda sunucular kontroller sırasında kara listede olduğunu tespit ettiğinde ; sunucunun güvenlik seviyesine göre maili karşılayan firewall donanım ya da yazılımların, saldırı tespit sistemlerinin belirlediği kurallar çerçevesinde gelen mailin içeriğine (zararlı link, virüs v.b. içerip içermediğine) , trojan (solucan) gönderimi yapıp yapmadığına, saldırı amaçlı olup olmadığına ya da gelen sunucunun dns/spf/ptr v.b. kayıtlarına bakarak gönderilen maili ya reddeder ya da içeri alıp spam/junk/önemsiz postalar klasörüne atabilir.

Mail Sunucu (SMTP Mail Server) sahiplerinin ve sabit IP kullanıcılarının periyodik olarak Blacklist’lerde ip adreslerinin bulunup bulunmadığını kontrol etmesi, SMTP sunucuların sürekli güvenliğinin ve testlerinin yapılması önemli ve gereklidir.

Eğer bu sunucular güvenilirse ve spam/virüs/trojan vb zararlı içerikli mail gönderimi yapmıyorsa IP adreslerinin sürekli takip edilmesi ve Blacklist’lerden çıkartılması en doğru ve sağlıklı yöntemdir.

Blacklistlere girmiş MAIL SUNUCULAR MX IP adreslerini kontrol etmek için ALAN ADI girerek IP Numarasını öğrenebileceğiniz bazı web adresleri :

http://www.intodns.com : Bu siteye girdikten sonra öğrenmek istediğiniz maili gönderen ya da mail gönderdiğiniz domaini (alan adını) yazarak gelen ekranda karşıdaki sunucunun MX Record (MX Kaydı) karşısında yazılı bir veya birden çok IP numarasını alarak aşağıdaki sitelerden blacklist kontrolü yapabilirsiniz.

İnternete bağlandığınız yerin (ofisiniz, açık alanlar, eviniz v.b.) Statik ya da Dinamik IP numaranızı ÖĞRENMEK için bakacağınız web adresi :

http://whatismyipaddress.com/

Blacklistlere girmiş MAIL SUNUCULAR MX IP adresleri KONTROLÜ yapılacak bazı web adresleri :


http://www.mxtoolbox.com  http://multirbl.valli.org/lookup 

GLOBALNET DESTEK HİZMETLERİ
destek@globalnet.com.tr
Tel : 0312 473 88 80, 83
 
  • blacklist, SPAM, GÜVENLİK
  • 6 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

E-Posta Kullanımında GÜVENLİĞİNİZ İçin Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Bilgiler

E-Posta GÜVENLİĞİNİZ İçin Muhakkak OKUYUNUZ ve ÖNLEMLERİNİZİ ALINIZ !.. Bilgisayarınızda...

SPAM (istem dışı izinsiz gönderilen) MAILLERLE MÜCADELE

Hepimizin e-posta kutusuna her gün yüzlerce spam mail düşmektedir.   Zamanımızın çoğu gereksiz...